Co bylo v 90. letech v Česku cool, ale dnešní mládež to už nezná

Devadesátá léta byla v České republice dobou změn, nových začátků a hlavně nástupem kultury, která je dnes pro mnohé mladé už jen nostalgickým vzpomínáním. Tehdejší teenageři si užívali zábavu, módu a technologie, které byly pro ně naprosto zásadní, ale dnešní generaci už nic neříkají. Pojďme se podívat na věci, které byly v 90. letech totální pecka, ale dnešní mládež už o nich možná ani neslyšela.

1. Walkmany a kazety

Kdo neměl walkman, nebyl „in“. Tento malý přenosný přehrávač kazet byl ikonou 90. let a každodenním společníkem při cestách do školy. Ačkoli kvalita zvuku nebyla perfektní a občas kazeta zaskřípala nebo se zasekla, walkmany byly nezbytností každého teenagera. Mít doma sbírku kazet – ať už nahrané mixy z rádia nebo originální alba oblíbených kapel – bylo naprosté „must-have“. Dnešní generace se už s kazetami nesetkává, protože digitální hudba ovládla svět.

2. Tamagotchi

Malý elektronický mazlíček, o kterého jste se museli starat, krmit ho, hrát si s ním a nenechat ho umřít. Tamagotchi bylo z Japonska a v 90. letech dobylo celý svět. Včetně Česka. Mít tamagotchi znamenalo být součástí globálního trendu. Dnešní děti sice znají interaktivní aplikace a hry na chytrých telefonech, ale tamagotchi mělo svoje neopakovatelné kouzlo – ten neodvratný stres, když vám ve škole umíral mazlíček a vy jste neměli čas se o něj postarat.

3. Diskety

Dlouho před tím, než svět ovládl internet a USB flash disky, byly jediným přenosným úložištěm pro počítače tzv. diskety. Měly kapacitu pouhých 1,44 MB, což je dneska směšně málo, ale tehdy to stačilo na pár důležitých souborů. Když jste si přinesli disketu s hrou od kamaráda, byl to velký moment. Ačkoli diskety dnes vypadají jako starožitnosti, v 90. letech byly naprostou nutností každého počítačového nadšence.

4. Katalogy Neckermann a Quelle

Dříve, než přišel e-shopový gigant Amazon nebo oblíbené české e-shopy, vládly českým domácnostem katalogy Neckermann a Quelle. Tyto tlusté knížky plné obrázků oblečení, domácích spotřebičů a hraček si lidé nadšeně prohlíželi a vybírali, co si objednají poštou. Bylo to něco jako „offline“ online nakupování. Dnes už je tento druh katalogů jen vzpomínkou na dobu, kdy se zboží objednávalo klasickým dopisem.

5. Televizní hry na TV Nova

Kdo by zapomněl na televizní hry na TV Nova, jako například „Riskuj!“, „Kolotoč“ nebo „Chcete být milionářem?“. Tyto pořady byly fenoménem a rodiny se pravidelně scházely k televizi, aby sledovaly soutěžící a fandily jim. Dnes už jsou tyto hry pryč a s nimi i onen pocit, že televizní vysílání bylo něco výjimečného, co spojuje lidi.

6. VHS kazety a videopůjčovny

Před Netflixem a YouTube tu byly videopůjčovny. Chodit do půjčovny VHS kazet bylo obřadem, kde jste pečlivě vybírali, jaký film si půjčíte na víkend. VHS kazety byly obrovské a musely se po sledování „přetočit“, aby byly připravené pro dalšího diváka. Filmové večery s půjčenými kazetami byly neodmyslitelnou součástí tehdejšího života. Dnes už je těžké si představit, že by někdo čekal na fyzickou kopii filmu.

7. Móda 90. let

Móda 90. let měla své specifické prvky, které dnes působí spíše úsměvně. Teplákové soupravy, „šusťákovky“, džíny s vysokým pasem, trička s logy kapel nebo různých značek – to vše bylo v té době cool. Nezapomeňme na typické účesy, jako byly culíky stažené do gumiček nebo tehdy módní „záclonky“ (vlasy rozdělené do dvou pramenů a sčesané dopředu). Dnešní teenageři se často smějí fotkám z devadesátek, ale tehdy to byla vrcholná móda.

8. České komiksy a časopisy

V 90. letech v Česku zažívaly obrovskou popularitu komiksy jako „Čtyřlístek“ nebo časopisy pro teenagery jako „Bravo“. Bravo bylo zdrojem informací o světových celebritách, radách pro puberťáky a plakátech, které si mladí lepili na stěny svých pokojů. Dnes už teenageři čerpají informace z internetu a časopisy tohoto typu postupně vymizely.

9. První mobilní telefony

Mobilní telefony se staly velkým hitem v polovině 90. let. První mobily byly obrovské, těžké a drahé, ale když jste nějaký měli, byli jste za hvězdu. Nokia 3310, známá pro svou nezničitelnost a hru „Had“, přišla až na konci 90. let a stala se ikonou mobilních telefonů. SMS zprávy, které měly limitovaný počet znaků, byly tehdy revolučním způsobem komunikace. Dnešní mládež si těžko představí, že telefonování a zprávy byly kdysi takové novinky.

10. Počítačové hry na disketách a CD

V 90. letech byly počítače ve velké většině domácností stále novinkou a počítačové hry se šířily na disketách nebo CD. Hry jako „Prince of Persia“, „Wolfenstein 3D“ nebo „Doom“ patřily k hitům. Na dnešní poměry to byly jednoduché hry s primitivní grafikou, ale pro tehdejší hráče to byly ohromující zážitky. Počítače nebyly propojené internetem, takže multiplayer hry se hrály jen v tzv. LAN síti, což často znamenalo přenášet počítač k přátelům a propojovat je kabelem.

Závěrem

Devadesátá léta byla v Česku dobou objevování nových trendů a technologií, které dnes už působí jako nostalgická vzpomínka. Mnohé z věcí, které byly tehdy považovány za vrcholný výdobytek doby, jsou dnes nahrazeny moderními technologiemi nebo zapomenuty úplně. Ale pro ty, kteří v devadesátkách vyrůstali, tyto vzpomínky zůstanou navždy spojené s jedinečnou dobou změn, nadějí a svobody.

Nezapomeň sdílet

spot_img

Mohlo by tě zajímat

STORY: Žádný pas, žádné vízum, žádný problém. Jak západoněmecký teenager přistál vedle Kremlu

Červen 1987, Moskva – Let mladého západoněmeckého pilota Matthiase...

Miliardáři přes noc: Největší loterijní výhry, které přepsaly historii

Představte si, že jediné šťastné číslo může změnit váš...

Bitcoin, fenomén který získal pozornost celého světa

Bitcoin, první a nejznámější kryptoměna, vznikl jako revoluční technologie...